Munkahely

Biciklivel munkába – A környezettudatos és egészséges választás

A nagyvárosok zsúfolt utcáin araszolva gyakran jut eszünkbe, milyen jó lenne kiszabadulni a dugókból és egyszerűen átröppenni a forgalmon kerékpáron. A biciklivel való munkába járás korántsem csak álom – egyre többen választják ezt a praktikus, környezetbarát és egészséges közlekedési formát a csúcsforgalom kerülése és a friss levegőn való mozgás előnyeiért cserébe.

A kerékpározás népszerűsége rohamosan nő a fejlett országokban. Egy friss amerikai felmérés szerint a munkába biciklivel járók száma az elmúlt két évtizedben több mint 60 százalékkal emelkedett. Ennek okai között szerepel a megnövekedett környezettudatosság, a dugókban töltött idő minimalizálása, valamint az egészségügyi előnyök felismerése.

A dugók elkerülésének képessége kétségkívül a biciklivel munkába járás egyik legfőbb vonzereje. Míg az autósok állnak a szüntelen forgalmi káoszban, a kerékpárosok szabadon haladhatnak átmenetileg felállított sávjaikon, ráadásul kis utcákon és ösvényeken is keresztülvághatnak a dugók kikerülésére. Egy nagyvárosban gyakran jóval gyorsabb biciklivel közlekedni, mint kocsival.

A biciklizés egyben nagyszerű módja a kiegyensúlyozott életmód kialakításának. Egy átlagos, 6-10 km-es ingázás már elegendő napi testmozgást biztosít a rendszeres biciklisták számára a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a túlsúly kockázatának csökkentése érdekében. Aki biciklivel jár dolgozni, általában energikusabbnak és fittebb is érzi magát munka közben.

Ráadásul a kerékpározás fejleszti az állóképességet és erőnlétünket is fokozatosan. Minél többet tekerünk, annál kevésbé fog majd elfáradni a testünk. Hosszútávon a biciklizés az alakunk karcsúbbá válásával és izomtömegünk növekedésével is kecsegtet.

A rendszeres biciklizés mentális előnyei sem elhanyagolhatók.

A kutatások szerint azok, akik nap mint nap biciklivel közlekednek, általában kevésbé stresszesek és nyugodtabbak, mint az autósok vagy tömegközlekedéssel járó társaik. A reggeli friss levegőn töltött idő ugyanis felfrissít és energiával tölt fel minket a napi kihívásokra.

A biciklizés környezeti lábnyoma is elhanyagolható az autókéhoz képest. Egy kerékpárnak nincs károsanyag-kibocsátása és rendkívül kis mértékű az erőforrás-igénye. Országos szinten, ha akár csak a lakosság 10 százaléka kerékpárra pattanna a megszokott autózás helyett, annak rendkívül pozitív hatása lenne a légszennyezettségre és szén-dioxid kibocsátásra.

A városok ezt felismerve igyekeznek egyre biciklibáráttabbakká válni – szerte a világon épülnek az új kerékpárutak sűrűn lakott területeken. Az alternatív közlekedési eszközök, mint a rollerek és robogók térhódítása tovább ösztönzi ezt a folyamatot. 2030-ra becslések szerint a világ vezető nagyvárosaiban az utcákon közlekedők többsége valamilyen taposó- vagy pedálhajtású járművet fog használni.

Természetesen nem mindenki számára életszerű a biciklivel való munkába járás – különösen nem azok esetében, akik messze laknak a munkahelyüktől. Az időjárás ugyancsak kihívást jelenthet, a téli havazásban vagy nyárvégi zivatarok idején nem éppen élmény tekergetni. Azonban bárki számára, aki napi 5-10 km-en belül lakik a munkahelyétől, a bicikli kiváló alternatívája lehet az autónak vagy tömegközlekedésnek.

Azok számára pedig, akik csalódtak a zsúfolt városokhoz kapcsolódó stressz miatt, a biciklire pattanás igazi felüdülést jelenthet. Miközben körbesöprik a friss szellők, egyszerűen több életerő áramlik a tagjainkba. És ami a legjobb – ez a életerő a legkörnyezetbarátabb és költséghatékonyabb közlekedési formával töltődik fel ismét és ismét, napról napra.

Biciklivel munkába – A környezettudatos és egészséges választás bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
Vooz
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.